1975’de Ankara’da doğdu. Küçük yaşlarda müzikle ilgilenmeye başlamasında müzikle içiçe olan ailesinin ve dedesi Halk Ozanı Müslüm Dalkılıç’ın büyük etkisi oldu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı ve 1998 yılında ODTÜ Biyoloji bölümünü bitirdikten sonra öğretmenliğe başladı.

Öğrencilik yılları boyunca Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin en eski ve köklü öğrenci topluluklarından biri olan Türk Halk Bilimi Topluluğu bünyesinde halk müziği korosu ile birçok konser ve televizyon programında yer aldı. Bunun yanında halkoyunları ekipleriyle çeşitli televizyon programları, yurt içi / yurt dışı organizasyonlar ve yarışmalara katıldı. Aynı toplulukta yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık görevlerinde bulundu. Mezuniyeti sonrası Anadolu Halk Oyunları Topluluğu’nda yönetim kurulu üyeliğinin yanısıra dansçı olarak yurt içi / yurt dışı organizasyon ve yarışmalara katıldı.

2000-2001 yıllarında Kültür Bakanlığı THM Gençlik Korosu’nda yer aldı. Bu dönemde değerli bağlama üstadı Coşkun Güla’dan bağlama dersleri aldı. Mehmet Erenler, İsmail Işık, Cengiz Özkan, Veysel Aydın, Abdurrahman Tarikçi, Ali Fuat Aydın ve Taşkın Doğanışık gibi değerli koro şefleriyle çalıştı. Fatma Parlakol aynı zamanda halkoyunları öğretmenliği de yapmakta olup 2003 yılından bu yana İstanbul’da ODTÜ THBT Mezunları ile halkoyunları ve halk müziği çalışmalarını sürdürmekte ve grubun her yıl burs fonu yararına gerçekleştirdiği temalı gösterilerde yer almaktadır.

2009 yılı Şubat ayında Duygu Müzik etiketiyle piyasaya çıkan “Hare” isimli albümüyle türkülerini halk müziğini sevenlerin beğenisine sundu. Albümden elde edilen gelirin tümü bu projenin mimarı İsmail Işık ve Fatma Parlakol tarafından ODTÜ – THBT burs fonuna, yani halk kültürüne hizmet eden öğrencilere bağışlandı.

Sanatçı uzun soluklu bir çalışmanın ardından, Abdurrahman Tarikçi’nin müzik düzenlemelerini, Nursaç Doğanışık’ın vokal koçluğunu yaptığı 2. albümü “Sevda” ile 2015 Kasım ayında Kalan Müzik etiketiyle yeniden dinleyenleriyle buluşuyor.